O mnie

Moje zdjęcie
Poznań, Wielkopolskie, Poland
Trener piłki nożnej i futsalu, Magister wychowania fizycznego, Ukończony Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej, Temat pracy dyplomowej: Zmienność PPB w rocznym cyklu szkoleniowym, Dwie publikacje naukowe na międzynarodowej konferencji Mouvement nad Health Głuchołazy 2006, W sezonie 2008/2009 grający trener Mariossa Wawelno, w sezonie 2009/2010 grający trener Futsal Team Victoria Chróścice oraz zawodnik Pogoni 04 Szczcin, obecnie w sezonie 2010/2011 zawodnik mistrza Polski w futsalu Akademii FC Pniewy

piątek, 20 maja 2011

Wytrzymałość beztlenowa w futsalu

Aby podnieść poziom wytrzymałości beztlenowej na wysoki poziom wystarczy 3 treningi w tygodniu przez 3 tygodnie z rzędu w okresie przygotowania specjalnego. Następnie w okresie startowym przynajmniej 1 raz w tygodniu powinno się akcentować na treningu tą cechę motoryczną. Jeżeli chcemy kształtować tę cechę motoryczną to przerwy wypoczynkowe pomiędzy seriami muszą być dwa razy dłuższe niż wysiłek. A jeżeli tylko podtrzymujemy wytrzymałość beztlenową wystarcza takie same przerwy jak wysiłek.

Do wytrenowania w wytrzymałości beztlenowej są 3 rodzaje wysiłku.
  1. Wysiłek 3-4 min w strefie nad progiem, ale o intensywności gdzie te 3-4 min zawodnik jest w stanie wytrzymać. Typowy przykład: jedna zmiana w meczu futsalu wchodzisz na parkiet na 3-4 min i grasz.Na jednym treningu 4-8 powtórzeń w serii. Max 2-3 serie.
  2.  Wysiłek maksymalny trwający jak najdłużej zaczynasz od 1 min i w miarę postępu treningu wydłużasz to do nawet 3 min. Przykład: bieg sprintem jak najdłużej da się wytrzymać np. 20-25 sekund do 30 s i potem do 1 min pozostałe 30 sekund w bardzo szybkim tempie. Np. Bieg lekkoatletyczny na 400 m. Lub gra 1 na 1 na połowie boiska z bramkarzami 3 min. Na jednym treningu od 4 do 8 powtórzeń w serii. Max 2-3 serie.
  3. Wysiłki inaczej zwane wytrzymałością szybkościową, czyli 10-20 sekundowe sprinty. Przykład bieg sprintem na odcinku 15 m wahadłowo przez 15 sekund. Przerwa do 1 min. 4-8 powtórzeń w serii. Max 2-3 serie.

Pierwszy rodzaj wysiłku należy trenować już w okresie przygotowawczym w pierwszych trzech tygodniach. Dwa pozostałe w drugich trzech tygodniach. W okresie startowym koncentrujemy się na również na 2 i 3 rodzaju wysiłku.

czwartek, 19 maja 2011

Wytrzymałość tlenowa wg Chmury

Na jakim tętnie pracować kształtując wytrzymałość tlenową? Jeżeli znamy poziom PPB to na pewno są to wysiłki podprogowe. Znany fizjolog prof. Jan Chmura dzieli zawodników na dwa typy motoryczne. Typ szybkościowy i typ wytrzymałościowy, w zależności od rodzaju włokiem mięśniowych jakie posiada dany gracz. Czyli ma przewagę wolnokurczących się, albo szybkokurczących się. Dla każdego z tych typów motorycznych proponuję specjalny program treningu wytrzymałości tlenowej.