Aby podnieść poziom wytrzymałości beztlenowej na wysoki poziom wystarczy 3 treningi w tygodniu przez 3 tygodnie z rzędu w okresie przygotowania specjalnego. Następnie w okresie startowym przynajmniej 1 raz w tygodniu powinno się akcentować na treningu tą cechę motoryczną. Jeżeli chcemy kształtować tę cechę motoryczną to przerwy wypoczynkowe pomiędzy seriami muszą być dwa razy dłuższe niż wysiłek. A jeżeli tylko podtrzymujemy wytrzymałość beztlenową wystarcza takie same przerwy jak wysiłek.
Do wytrenowania w wytrzymałości beztlenowej są 3 rodzaje wysiłku.
- Wysiłek 3-4 min w strefie nad progiem, ale o intensywności gdzie te 3-4 min zawodnik jest w stanie wytrzymać. Typowy przykład: jedna zmiana w meczu futsalu wchodzisz na parkiet na 3-4 min i grasz.Na jednym treningu 4-8 powtórzeń w serii. Max 2-3 serie.
- Wysiłek maksymalny trwający jak najdłużej zaczynasz od 1 min i w miarę postępu treningu wydłużasz to do nawet 3 min. Przykład: bieg sprintem jak najdłużej da się wytrzymać np. 20-25 sekund do 30 s i potem do 1 min pozostałe 30 sekund w bardzo szybkim tempie. Np. Bieg lekkoatletyczny na 400 m. Lub gra 1 na 1 na połowie boiska z bramkarzami 3 min. Na jednym treningu od 4 do 8 powtórzeń w serii. Max 2-3 serie.
- Wysiłki inaczej zwane wytrzymałością szybkościową, czyli 10-20 sekundowe sprinty. Przykład bieg sprintem na odcinku 15 m wahadłowo przez 15 sekund. Przerwa do 1 min. 4-8 powtórzeń w serii. Max 2-3 serie.
Pierwszy rodzaj wysiłku należy trenować już w okresie przygotowawczym w pierwszych trzech tygodniach. Dwa pozostałe w drugich trzech tygodniach. W okresie startowym koncentrujemy się na również na 2 i 3 rodzaju wysiłku.
Fajnie, że doradzasz, gorzej, że jest to kompletnie niezrozumiałe np. "bieg sprintem jak najdłużej da się wytrzymać np. 20-25 sekund do 30 s i potem do 1 min pozostałe 30 sekund w bardzo szybkim tempie" to nawet nie jest po polsku... a co dopiero wyłapać jakiś sens :(
OdpowiedzUsuń