Jeszcze jedna ważna teoria. Mówi o tym, jak doprowadzać zawodnika do wysokiej formy. Chodzi o to, że po treningu u zawodnika występuje zmęczenie, ale w wyniku odpoczynku jego forma podnosi się na wyższy poziom niż przed treningiem. I wtedy jest to najlepszy moment do kolejnego treningu itd. W ten sposób podnosimy na wysoki poziom formę zawodnika.
W którym momencie u zawodnika występuje faza superkompensacji? To zależy od rodzaju treningu. Po prawidłowo przeprowadzonym treningu szybkościowym 12 godz., treningu wytrzymałości tlenowej 24 godziny, treningu wytrzymałości beztlenowej- lżejszy 48 godzin, cięższy 72 godziny- podobnie po treningu siłowym. Lekkie treningi taktyczne, czy rozruchy to 12 godzin.
Teoria superkompensacji w rocznym cyklu szkolniowym. W wyniku ciężkich treningów w okresie przygotowawczym poziom formy obniża się. Po zastosowaniu odpoczynku i lżejszych treningów tuż przed i w trakcie okresu startowego poziom formy podnosi się.
Teoria superkompensacji w mikrocyklu okresie startowym. Zawsze w dniu meczu zawodnik powinien być w fazie superkompenscji. Jak to zrobić? Przykład: Sobota - mecz, Niedziela- wolne, Poniedziałek- odnowa biologiczna (organizm zregenerował się po meczu 72 godziny jest w fazie superkompenscji) Wtorek - trening szybkości-24 godziny przerwy(sueprkompensacja)- Środa -trening wytrzymałości beztlenowej-Czwartek- lekki trening taktyczny-regenerujący, Piątek-rozruch przedmeczowy, Sobota- po 72 godzinach po treningu wytrzymałości beztlenowej występuje faza superkompenscji w dniu meczu.
Teoria supekompensacji w okresie przygotowawczym. U lepiej wytrenowanych zawodników teorię superkompensacji można lekko modyfikować. Np. zgodnie z teorią, kiedy w poniedziałek przeprowadzimy trening wytrzymałości beztlenowej to następny powinien być w środę i później w piątek. Ale można również zrobić tak: Poniedziałek, Wtorek po jednym treningu wytrzymałości beztlenowej, Środa wolne, Czwartek, Piątek znowu po jednym treningu wytrzymałości beztlenowej, Sobota, Niedziela - wolne. I osiągniemy fazę superkompensacji w kolejny Poniedziałek.
Teoria superkompensacji jest graficznie przedstawiona na rysunku.
O mnie

- Mateusz Mika
- Poznań, Wielkopolskie, Poland
- Trener piłki nożnej i futsalu, Magister wychowania fizycznego, Ukończony Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej, Temat pracy dyplomowej: Zmienność PPB w rocznym cyklu szkoleniowym, Dwie publikacje naukowe na międzynarodowej konferencji Mouvement nad Health Głuchołazy 2006, W sezonie 2008/2009 grający trener Mariossa Wawelno, w sezonie 2009/2010 grający trener Futsal Team Victoria Chróścice oraz zawodnik Pogoni 04 Szczcin, obecnie w sezonie 2010/2011 zawodnik mistrza Polski w futsalu Akademii FC Pniewy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz